2009 m. rugsėjo 10 d., ketvirtadienis

Interviu: Gediminas Pranckevičius. Nuo Paint iki Photoshop stebuklų

Erika Vyšniauskaitė.
Tekstas publikuojamas www.ore.lt.

Prieš gerą dešimtmetį neįsivaizdavome, jog kompiuteriu galėsime tapyti paveikslus, kardinaliai keisti fotografijas ar manipuliuoti tikrovės vaizdus. Vargu ar tuo būtų patikėjęs ir mūsų herojus Gediminas Pranckevičius, kuris būdamas vaikas galėjo valandų valandas piešti painto paveikslėlius kompiuterio pelyte. Dabar Gediminui 27-eri; jo, kompiuterinės grafikos dizainerio, pavardė slepiasi už ne vieno lietuviškus kino filmus pristatančio plakato, o šį pavasarį vaikinas buvo įvertintas pasauliniame „NVArt“ kompiuterinės grafikos konkurse. Gedimino kūrinys „Laikas“ pelnė pirmosios vietos apdovanojimą, atnešusį jam 26 tūkst. litų prizą.
Kada pradėjai kurti kompiuterinę grafiką? Kas Tave žavi šioje srityje?

Kai dar mokiausi mokykloje, nuolat lankydavausi pas draugą, kurio tėtušis turėjo kompiuterį. Valandų valandas praleisdavau paišydamas pele su „Paint” programėle, kol mane išprašydavo namo. Vėliau man parodė photoshopą! Būčiau dieną naktį sėdėjęs „maigydamas“ klaviatūros mygtukus, jei tik kas butų leidę.

Kalbant apie šios srities žavesį - tiesą sakant, kompiuterinės grafikos srityje mane žavi viskas. Ypač galimybė paspausti „ctrl+z”.

Tavo darbai labai skirtingi. Vieni primena ranka tapytus paveikslus, kiti „kalba“ siurrealistinėmis užuominomis. Čia galima sutikti fantazijų pasaulio veikėjų ir pamatyti įvykius, kurie buvo (tikriausiai) tik paties galvoje. Kaip gimsta darbų idėjos? Kodėl jie būtent tokie – dauguma tamsūs, net šiek tiek melancholiški?

Idėjos dažniausiai gimsta aplankius rimtesnę galeriją, kai pasikrauni kūrybinės energijos iš senų tapybos meistrų, kartais - stengiantis sudalyvauti konkurse, kurio tema įkvepia ir „užveda ant kelio“. Deja, nauji kūrybiniai sumanymai greitai paskęsta kasdieniuose darbuose.

Iš tiesų, liūdna, kad dauguma mano darbų - tamsūs. Turbūt lengviau pavaizduot velnią, nei Dievą.

Labiausiai Tave išgarsinęs įvykis - pirmoji vieta pavasarį vykusiame ketvirtajame pasauliniame „NVArt“ kompiuterinės grafikos konkurse, organizuojamame „Society of Digital Artists“. Kaip ten patekai ir kodėl - įsivertink save - buvai apdovanotas pagrindiniu prizu? Papasakok apie savo kūrinį „Laikas“.

Į „CGSociety - Society of Digital Artists “ gretas įsijungiau prieš keletą metų. Nuo tada bandžiau dalyvauti keliuose konkursuose, tačiau daugumos darbų tiesiog nebaigdavau. Kai užsiregistravau „NVArt 4 Surreal“, velniškai norėjau ką nors sukurti, tačiau per kasdienius savo darbus, eilinį kartą sulaukiau konkurso pabaigos nieko nepešęs. Sužinojęs, kad jo deadline‘as pratęsiamas, nusprendžiau, jog čia pats Dievas man duoda antrąjį šansą! Atjungęs visus ryšius su išoriniu pasauliu, pasinėriau į kitą - siurrealistinį. Plaukiojau su valtele ramiam ežerėly ir žvejojau. Medelis šnarėjo, tik paukščiukai nečiulbėjo (juokiasi). Tai buvo labai malonus laikas, atiduotas kūrybai.

Šių metų konkurse pagrindinė užduotis buvo įgyvendinti savo vaizduotės vizijas lenkų dailininko siurrealisto Jacek Yerka stiliumi. Buvo sudėtinga įsijausti į šio meninko kūrybą, stilistiką?

Šio dailininko kūrinius konkurso metu pamačiau pirmą kartą. Jie man pasirodė gan paprasti ir nuoširdūs, bet akivaizdu, jog darbo juose irgi nemažai įdėta. Buvo įdomu.

Laimėjus pirmąją vietą, Tau atiteko 10000 dolerių (26000 Lt) prizas ir du NVIDIA Quadro FX 5800 4GB - 240 CUDA procesoriai, verti dar 7000 dolerių. Skamba lyg „aukso puodas“. Gal jau spėjai kur nors investuoti savo laimėjimą?

Na, prizas gana neblogas (šypsosi), tačiau atskaičiavus visus mokesčius laimėjimas liko maždaug 10000 litų mažesnis. Pinigus išleidau asmeniniams poreikiams, pakeliavau, pasidžiaugiau ir tiek. Juk buto už 17000 litų nenusipirksi!

Žvelgiant į Tavo autorinius kūrinius, negaliu nepastebėti plačiąjai visuomenei žinomų darbų – plakatų lietuviškiems filmams „5 dienų avantiūra“, „Nereikalingi žmonės“, „Duburys“. Kaip tapai jų autoriumi - buvai kažkieno atrastas? O gal komerciniai užsakymai – natūrali darbo dalis?

Dirbu kino teatro reklamos dizaineriu, todėl kartais pasipainioju po ranka kokiam nors lietuviško filmo kūrėjui ir neatsisakau pasiūlymų sumaketuoti vieną kitą plakatą.

Kokiomis programomis kuri?

Dirbu „Adobe Photoshop“, „Wacom Intuos Plansete“, „3d Max“ ir pan.

Tikriausiai kuri ateities planus. Gal galėtum apie juos papasakoti?

Planų, o tiksliau norų susijusių su kūryba turiu įvairiausių, tačiau labiau norėčiau juos įgyvendinti, negu tik pasakoti...

Darbų autorius: Gediminas Pranckevičius

Gedimino Pranckevičiaus namai internete: imperioli.

2 komentarai:

  1. Erika, nu tu ir pavarai :) Kaip tu surandi tokius talentingus asmenis? As apie ji nieko nesu anksciau net girdejus... Smagu, kad yra tokiu kaip tu,dziaugiuosi, zinanti tavo bloga :) Keep up the good job girl!

    AtsakytiPanaikinti
  2. Labai ačiū už pagyrimus. Tikras gėrio užtaisas keliauti toliau ir ieškoti kažko įdomaus :)
    Tiesą sakant šį kūrėją man pasiūlė brolis (jis irgi rašo į www.ore.lt). Aš tada labai susidomėjau ir štai interviu! Tiesą sakant pati žaviuosi Gedimino kūryba. Užsuk į www.ore.lt ir į www.imperioli.lt - rasi daug puikių jo darbų!

    AtsakytiPanaikinti