2009 m. rugpjūčio 28 d., penktadienis

Interviu: Simona Samojauskaitė

Pirmą kartą Simoną pamačiau prieš aštuonerius metus, bėgiojančią mokyklos koridoriais. Nors tebuvo septintokė, man ji atrodė gražiausia mergaitė, kokią tik galima įsivaizduoti. Dabar Simonai Samojauskaitei dvidešimt ir ji dirba vienoje garsiausių pasaulyje modelių agentūrų – „Elite”. Tokia pat žavi, besišypsanti, tačiau įgijusi patirties ir apkeliavusi nemažą pasaulio dalį mergina dalinasi savo darbo įspūdžiais su Jumis, mieli skaitytojai. Pasimkite puodelį kvapnios arbatos, cinamoninių sausainių ir patogiai įsitaisykite kėdėje. Nuoširdus, atviras interviu, fotosesijų akimirkos ir, žinoma, – paslaptingų mados pasaulio užkulisių fiksacijos.
Kaip atrodė Tavo pirmieji „manekeniški“ žingsniai?
Į mados pasaulį patekau labai jauna. Tada buvau tik aštuonerių. Mama nuvedė į modelių atranką, tikėdamasi, jog išmoksiu gražiai vaikščioti ir patobulinsiu savo laikyseną, mat dėl didelio ūgio aš vaikščiodavau susikūprinusi. Deja, net ir dabar negaliu didžiuotis idealia laikysena, tačiau kai labai reikia – pasistengiu.

Modelio darbas – tai nuolatinės kelionės, gyvenimas „ant lagaminų“ ir nesuskaičiuojami įspūdžiai. Ar spėjai pajusti gyvenimo skonį svetur?

Esu dirbusi Londone, Milane, Paryžiuje, Romoje, Tokijuje, Taipėjuje, Pekine ir daugelyje kitų miestų. Ilgiausiai gyvenau Milane, kur praleidau daugiau nei pusmetį. Žinoma, kartkartėmis grįždavau aplankyti Lietuvos, tad nebuvo beprotiškai sunku. Esu savo namų mylėtoja, todėl stengdavausi įkalbinti agentūros atstovus, kad leistų grįžti į gimtinę bent kas du mėnesius, o jei reikėdavo skristi į kitą šalį – didžiausiu mano prašymu tapdavo „tarpinė stotelė – Lietuva“! Teisindavausi, kad reikia atnaujinti lagamino turinį ir, žinoma, primindavau, kad labai pasiilgau namų. Visa tai buvo tiesa, todėl man ir sekėsi – šypsosi Simona.

Mūsų šalyje mados rinka – labai maža. Atrankos vyksta retai ir modelių darbas nėra itin aktyvus. Užsienyje – priešingai. Kaip atrodo eilinė Tavo darbo diena svetur?

Iš pirmo žvilgsnio modelių kasdienybė atrodo paprasta, tačiau eilinė darbo diena neretai būna labai varginanti. Kiekvieną vakarą agentūros atstovai modeliams elektroniniu paštu arba žinute išsiunčia kastingų tvarkaraščius ir būsimo darbo detales. Taip sužinai ką veiksi rytojaus dieną. Jei negauni pasiūlymų – vyksti į susitikimus su klientais. Jei gauni – čiumpi žemėlapį ir ieškai adresų, kur vyks kastingai. Jie prasideda ryte, dažniausiai apie dešimtą valandą, tad spėjame palįsti po dušu, papusryčiauti ir užmaskuoti spuogelius bei visus kitus netobulumus. Kastingai vyksta intensyviai, vienas po kito (jų skaičius priklauso nuo sezono) ir taip nepastebimai ateina vakaras. Grįžę namo vakarieniaujam, sėdam prie kompiuterių ir laukiam naujienų iš agentūros, lemiančios, kaip atrodys rytojaus diena. Žinoma, šis variantas - vienas neįdomiausių! Juk gyvendamos svetimoje šalyje kiekvieną dieną susipažįstame su naujais žmonėmis, neretai susidraugaujame. Tai priklauso nuo kiekvienos merginos charakterio, noro bendrauti ir užmegzti pažintis. Taigi, vakarais ar net dieną (kai atsiranda laisvo laiko tarp kastingų) – leidžiame laiką su naujais draugais!

Modelių laisvalaikis skiriasi nuo kitokio tipo veikla užsiimančių jaunų žmonių?

Tai priklauso nuo keleto veiksnių: naujų pažinčių, pačio miesto siūlomų naktinio gyvenimo privalumų ir, žinoma, nuo merginos požiūrio. Vienos manekenės renkasi tas vietas, į kurias jas atsiveda „promouteriai” (žmonės, dirbandys tam tikram klubui ir kviečiantys juose apsilankyti merginas, už tai gaudami atlygį). Tokiu būdu modeliai gauna nemokamą įėjimą, gėrimus, o prieš prasidedant vakarėliui - neretai yra vaišinami vakariene. Kitos merginos renkasi parodų atidarymus, privačius vakarėlius ir pan. Na, o apsipirkinėjimas parduotuvėse priklauso nuo modelio finansų ir žinoma – laisvo laiko.

Kokie, Tavo nuomone, didžiausi modelio darbo pliusai ir minusai?

Be bejonės, didžiulis pliusas - galimybė pažinti naujas šalis, jų kulturą. Modelio darbas – puiki proga išmokti gyventi savarankiškai. Savaime tampi daug tolerantiškesnis naujovėms, skirtingiems žmonėms, o uždirbtus pinigus gali investuoti į savo ateitį. Žinoma, yra ir blogoji pusė – ilgas buvimas toli nuo namų, artimųjų ilgesys. Dirbant gali tekti įsijausti į vaidmenį, kuris tau visai nepriimtinas, ar susidurti su stereotipiniu žmonių mąstymu apie „dykaduonišką“ modelių veiklą.

Už ideliai atrodančio madų pasaulio fasado tikriausiai slepiasi begalė intrigų, tik modeliams žinomų niuansų ir taisyklių. Kas vyksta užkulisiuose, kurių nemato eilinio žiūrovo akis?

Reklamose niekada nepamatysite atsegtų užtrauktukų. Net jei drabužis modeliui visiškai per mažas, užsegimai sumaniai užmaskuojami, fotografijos apkarpomos arba retušuojamos kompiuterio pagalba. Per dideli rūbai nugaroje susegami ir tokiu būdu optiškai susiaurinami. Jūs niekada neišvysite modelių spuogelių, randų, paraudusios nosytės, nuo šalčio ar per mažų batų pamėlynavusių kojų ir daugybės kitų netobulumų. Juk kompiuteris gali viską – ir paploninti modelio taliją, ir pailginti kojas! Man asmeniškai labai džiugu matyti vis labiau populiarėjančias madų žurnalų fotosesijas su natūraliomis nuotraukomis, kur parodomi modelių trūkumai ir fiksuojamas toks žmogaus kūnas, kokį sutvėrė gamta.

Į grožio industriją patenka daugybė nepriekaištingo sudėjimo merginų ir vaikinų, turinčių dailius veido bruožus, tačiau „prasimušti“ pasiseka toli gražu ne visiems. Kaip atrasti sėkmės formulę, kai konkurencija tokia didelė?

Tai priklauso ir nuo išvaizdos, ir nuo modelio charakterio, ir nuo sėkmės. Reikia visada būti puikios formos, turėti įdomų, gražų, „fresh” veidą, taip pat ir individualų stilių. Labai svarbios charakterio savybės: komunikabilumas ir, be abejo, geras humoro jausmas. Skeptikams gali pasirodyti keista, tačiau turi būti ne tik graži, bet ir pakankamai protinga – juk į susitikimus su klientais tenka eiti vienai ir norint gerai pasirodyti neužteks daug šypsotis ir į klausimus atsakinėti tik „yes“ ir „no“. Norint „prasimušti” reikia sugebėti atsidurti tinkamoje vietoje tinkamu laiku – juk sėkmė svarbi tiek modelio darbe, tiek bet kurioje kitoje srityje.

Turi savus šou biznio favoritus?

Niekada neidealizavau žymių žmonių. Laisvą laiką mieliau skiriu savo pačios pasauliui, tad domėjimasis mada yra minimalus. Juk ir taip kiekvieną dieną turiu eiti su ja koja kojon! Visos mados industrijos naujienos mane pasiekia be jokių pastangų. Aišku, visada atkreipiu demesį į stilingus žmones gatvėje, stengiuosi peržiūrėti patinkančius mados žurnalus, tokius kaip „Dazed & Confused”, „iD”, „Rodeo”, „Vice”, „Boutique”, „Oyster”, „Pig Mag” ir pan.

Modelio darbas nėra amžinas. Turi ateities planų?

Prieš kelias dienas grįžau iš Londono, kur dirbau „Elite London”. Tiesą sakant, esu kaip niekada patenkinta savo motininės agentūros darbu. Šiuo metu renku visus bakalauro studijoms reikalingus dokumentus, stengiuosi padėti namuose, susitikti su draugais (jų nemačiau kelis ar net keliolika mėnesių!) ir nuo rugsėjo pirmosios keliausiu į Kauną - Vytauto Didžiojo universitete studijuosiu menotyrą. Po kelių savaičių planuoju vykti atgal į Londoną, kur vyks madų savaitė, o grįžusi į Lietuvą rimtai kibsiu į mokslus!

Šį straipsnį, daugiau fotosesijų akimirkų ir čia nepublikuotų užkulisių nuotraukų rasite: FMag

Fotografijos priklauso:

Rokas Darulis

Elite

Straipsnio autorė: Erika Vyšniauskaitė (me)

3 komentarai:

  1. smagu, kad vis daugiau lietuvaiciu populiareja mados industrijoj :) Edita, Giedre jau daug pasieke :)

    AtsakytiPanaikinti
  2. O.. Ji menotyrą studijuos! Kaip smagu! Erika, ar tik neteks šelpti konspektais? :)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Aha, mes jau tariamės dėl susitikimo :) Konspektai jau pažadėti :) Gaila, tik kad aš pirmuose kursuose nelabai pažangiai rinkau medžiagą. Bet turiu naudingų dalykų ateičiai!

    AtsakytiPanaikinti